LOADING

Type to search

Ozanlarımız

Aşık Cemal (Cemal Koçak)

yonetici Eyl 03

1927 yılında Kangalın Soğukpınar Köyünde (Mamaş Köyünde) dünyaya geldi. 10-15 yaşlarında bağlama çalmaya başladı. Babası Şaban dede çok iyi bağlama çalabilen bir Ozandı. İlk derslerini babasından almaya başladı. Yine Mamaşta yetişen ozanlardan Veli Bozkurt tan da zaman zaman ders aldı. Böylelikle bağlama çalmayı geliştirdi.

1952 yılında vatani görevi için askere gitti. 1958 yılında Sivas Belediye Bandosuna girdi. 1981 yılına kadar devam etti.1981 yılında emekli oldu.

Bu yıllar arasında bir çok beste çalışmaları olmuştur. Bunlar mahalli gazete ve dergilerde zaman zaman yayınlanmıştır. Bu geçen süre içinde bağlama kursları düzenleyerek yetiştirdiği öğrencileri olmuştur.

asik_cemal_kocakDeyişlerinin temel konusu yergi türünde toplumsal yergi, feleğe yergi, nasihat, güzelleme, destan, övgü türünde dir.

Köyünde aşık ve aşıklık deyince onun anladığı ve anlatılanlara bağlı olarak diğer aşıkların anladığı şu olmuştur. Aşık en başta coşkulu, duygulu, güzel ve güzelliklere karşı duygulu ve onları dile getirmesini bilen, seven, sevdiren, aynı zamanda da birtakım olaylar karşısında etkilenebilen ve bunu sözünde dile getiren kişidir. Güzellik karşısında, ölüm karşısında, yalnızlık, bırakılmışlık karşısında, etkilenebilen bir kişidir. Dolayısıyla aşık tüm bunları dile getiren kişidir.

cemaldede

Ayhan Aydın ın Sabahat Akkiraz ile Söyleşisinden bir bölüm (Cemal Dede hakkında)

O kültürel yapıyı sizin yörenin çok canlı tuttuğunu anlıyoruz Mamas köyümüz eski bir köy. Ozanları var Katibi, Suzani yaşayan bir tek kişi kaldı. Benim bu sene ki kaynağım Cemal dede. Ona nasıl ulaşabiliriz onun adresi var mı nerede kendisi? Kendisi İzmir’de adresi şu an yok, ama sonra veririz. Cemal dede müzikle ugraşan bir adam Sivas’ta bandodan emekli. Müzik bilgisi çok, ama bizim kaynağımız yöre kültürü, çok etkili. Biz de kasetlerle ugraşıyoruz.  devamı ===>>>

Facebook Yorumları

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: